Sklep internetowy na abonament vs dedykowany?

Sklep internetowy na abonament

Osoby decydujące się na założenie e-sklepu potrzebują m.in. oprogramowania, jednakże nie zawsze konieczny jest wykup licencji na własność. Coraz więcej osób decyduje się na sklep w modelu SaaS, w przypadku którego nie są wymagane spore nakłady finansowe. Wystarczy bowiem wybrać preferowany pakiet i opłacać co miesiąc konkretną kwotę, aby móc korzystać z funkcjonalnej witryny. Oczywiście nie brakuje także osób, które stać jest na zlecenie stworzenia e-sklepu od podstaw, dzięki czemu można zyskać witrynę w pełni dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. Które rozwiązanie będzie zatem lepsze: sklep internetowy na abonament czy też dedykowany sklep internetowy?

Zalety sklepu internetowego na abonament

W przypadku nowopowstałych firm z ograniczonym budżetem z całą pewnością wybór sklepu internetowego w modelu SaaS będzie lepszym pomysłem niż inwestowanie w dedykowane rozwiązanie. Jest to sposób na znaczną redukcję kosztów wejścia na rynek e-commerce. Wystarczy bowiem wykupić domenę i opłacać co miesiąc abonament. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że bezproblemowo znajdą coś dla siebie zarówno małe sklepiki, jak i sklepy z mocno zróżnicowaną ofertą. Do dyspozycji są bowiem podstawowe pakiety za kilkanaście złotych miesięcznie, jak i znacznie bardziej rozbudowane pakiety dla dynamicznie rozwijających się firm za trzysta złotych/miesiąc. Wystarczy uiścić opłatę, aby zyskać dostęp do pełnego narzędzia do sprzedaży z gotową grafiką i integracjami wliczonymi w cenę abonamentu. Cały proces konfiguracji sklepu w modelu SaaS jest bardzo porosty i szybki – liczony dosłownie w paru tygodniach. Na korzyść takiego oprogramowania przemawia nie tylko prostota, ale także intuicyjna obsługa. Do dyspozycji przez cały czas jest również pomoc techniczna. Nie trzeba martwić się hostingiem ani też koniecznością zatrudnienia programisty. Wszytko to sprawia, ze witryna jest przez cały czas dostępna dla potencjalnych klientów, a więc ciągle dla nas zarabia.

A może jednak dedykowany sklep internetowy?

Jeśli mamy do dyspozycji sporo wolnych środków oraz potrzebujemy sklepu dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań, to warto zdecydować się na rozwiązanie dedykowane. Wówczas możliwe jest zlecenie stworzenia znacznie bardziej skomplikowanych modułów, dodanie specjalistycznych funkcji i posiadanie witryny na własność. Taka inwestycja jest dużo bardziej kosztowna, ale jednorazowa. Nie każdego oczywiście jest stać na wydatek z rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych na samo stworzenie sklepu internetowego. Pojawiają się także dodatkowe koszty w postaci wykupienia serwera czy zatrudnia programisty. Trzeba także liczyć się ze stosunkowo długim okresem wdrażania dedykowanego rozwiązania. Opcja ta skierowana jest głównie dla dużych firm, dysponujących niemałym kapitałem na start i mających w swojej ofercie specjalistyczną bazę produktową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz