Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Koszty sklepu internetowego

Osoby pragnące uruchomić swój sklep internetowy, bardzo zainteresowane są poznaniem kosztów takiego przedsięwzięcia. Bez pełnej wiedzy bowiem trudno im będzie opracować rzetelny biznesplan swojego sklepu. Niestety, oprogramowanie sklepu internetowego to całkowicie inna kategoria niż choćby klasyczne programy pod Windows, gdzie w większości przypadków wystarczy jednorazowa płatność oraz prosta instalacja, która trwa pół minuty. Oprogramowanie sklepu internetowego powinno być za każdym razem dostosowywane do potrzeb internetowych sprzedawców – trudno oczekiwać, że dostosowanie to będzie darmowe. Jakich więc kosztów powinniśmy się spodziewać?

Wszystko zależy od modelu biznesowego

Zakładanie sklepu internetowego może być proste i tanie lub skomplikowane, długotrwałe i drogie. Wszystko zależy od tego, czy wystarczy nam dość podstawowa funkcjonalność, konfiguracja i wygląd naszego przyszłego sklepu, czy też mamy dużo bardziej zaawansowane wymagania. Kwestia ile kosztuje sklep internetowy, zależy więc głównie od nas. Jeżeli chcemy maksymalnie ciąć koszty, możemy spróbować uruchomić nasz sklep w oparciu o darmowe skrypty sklepów, jak choćby Prestashop. Złośliwi mówią jednak, że oprogramowanie jest darmowe tylko wtedy, kiedy Twój czas jest darmowy. Liczba niezbędnej pracy, by doprowadzić oprogramowanie darmowego sklepu do poziomu, na którym można już liczyć na w miarę komfortową obsługę i satysfakcjonującą funkcjonalność jest bowiem ogromna. Jeżeli sami mamy zarówno czas, jak i wystarczającą wiedzę, to możemy próbować samodzielnie szukać modułów zapewniających rozszerzenia funkcjonalności oraz integrować te moduły ze sklepem. Praktyka podpowiada jednak, że możemy tutaj liczyć się z różnorodnymi problemami, które docelowo i tak będą zapewne wymagały wynajęcia płatnego wsparcia ze strony informatyków. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na istniejącą już platformą handlową, taką jak Sky-Shop. W takim przypadku bowiem całe oprogramowanie jest już odpowiednio rozbudowane i skonfigurowane tak, by spełniać większość zwyczajowych potrzeb internetowych sprzedawców. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sam proces uruchomienia takiego sklepu może nam zająć jedynie kilka minut.

A więc ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Praktyka podpowiada, że powinniśmy założyć w naszym budżecie kilka tysięcy złotych, by nasz sklep rozpoczął działanie na właściwym poziomie i kontynuował to działanie przez pierwszy rok. Jeżeli musimy bardzo ciąć koszty, a jednocześnie nie spodziewamy się na początku zbyt dużych obrotów, to możemy spróbować zmieścić się w tysiącu złotych za pierwszy rok działania. Warto tu wykorzystać elastyczne plany abonamentowe, dostępne na platformach sklepowych – na wspomnianym powyżej Sky-shop.pl ceny takich planów zaczynają się od 12 złotych miesięcznie. Możemy więc rozpocząć od takiego planu, a wraz z rozwojem naszego sklepu i pozyskiwaniem klientów – przejść na bardziej zaawansowany, ale też droższy wariant sklepu.

Zobacz ile kosztuje sklep internetowy – na platformie Sky-Shop.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz