O nas

o nas Cześć! Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy jeżdżą po całej Polsce od 5 lat i zwiedzają ciekawe miejsca! Założyliśmy bloga po to, by w końcu móc dzielić się z innymi naszymi wrażeniami oraz doświadczeniami związanymi z podróżami! Byliśmy już praktycznie wszędzie - albo tylko tak nam się wydaje - prawda jest taka, że co chwilę sami zaskakujemy się, gdy odkrywamy miejsce, miejscowość lub atrakcję, o której istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia! Sprawdź jak miło i ciekawie możesz i Ty spędzić swój wolny czas!
  • Home Niechorze – kolejka wąskotorowa

Niechorze – kolejka wąskotorowa

Jedną z największych atrakcji turystycznych nad morzem jest kolejka wąskotorowa. Wiem, że większość z was pomyślała sobie przed chwilą coś na temat pięknych plaż albo zabytków, których w północnej Polsce nie brakuje, jednak to kolejnictwo skradło serca tysiąca naszych rodaków. Nie ma co ukrywać, nadmorska kolejka wąskotorowa jest chlubą całego regionu Niechorza.

Dzięki licznym modernizacjom oraz gruntownej renowacji udało się nadać jej drugie życie. Warto wiedzieć, że przed rozpoczęciem prac remontowych rozważano rozebranie wszystkich wagonów i zutylizowanie ich. Podobny los miał czekać również całą infrastrukturę, która miała zostać zmieniona na tą, którą znamy z naszych terenów, na szczęście tak się nie stało i możemy się teraz cieszyć takim skarbem. Całkowita długość toru, po jakim porusza się kolejka, wynosi 39 i pół kilometra, więc przejażdżka na pewno szybko się nie skończy. Oczywiście do wyboru mamy również jej krótszą wersję, która liczy tylko 9 kilometrów i łączy tylko 6 z 14 stacji.

Jeśli mamy ochotę skorzystać z uroków tej rozrywki warto wiedzieć choć trochę na jej temat. Kolejka powstała 1 sierpnia 1896 roku. Pierwotny rozstaw szyn (770 milimetrów) niedługo po otwarciu rozszerzono do tysiąca milimetrów, co znacznie wpłynęło na rozwój transportu towarowego. Niestety czasy wojenne nie sprzyjały rozwojowi kolejnictwa, które mocno podupadło. Skończyło się to prawie całkowitym zaniedbaniem przez lokalne władze kolejki wąskotorowej.

Oczywiście, jeśli planujemy wyjazd w strony malowniczej miejscowości Niechorze, noclegi w Meteorze pozwolą nam na kompleksowe zaplanowanie urlopu proponując liczne warianty zakwaterowania.

Podsumowując, nadmorska kolejka wąskotorowa powinna być na szczycie listy miejsc, które powinniśmy odwiedzić, będąc na wakacjach w Niechorzu. Oczywiście to nie jedyna atrakcja, którą oferuje nam ten region, ale nie często mamy okazję poczuć się jak nasi przodkowie, którzy podróżowali koleją do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>