O nas

o nas Cześć! Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy jeżdżą po całej Polsce od 5 lat i zwiedzają ciekawe miejsca! Założyliśmy bloga po to, by w końcu móc dzielić się z innymi naszymi wrażeniami oraz doświadczeniami związanymi z podróżami! Byliśmy już praktycznie wszędzie - albo tylko tak nam się wydaje - prawda jest taka, że co chwilę sami zaskakujemy się, gdy odkrywamy miejsce, miejscowość lub atrakcję, o której istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia! Sprawdź jak miło i ciekawie możesz i Ty spędzić swój wolny czas!
  • Home Kaliski zespół staromiejski

Kaliski zespół staromiejski

Kalisz to miasto, które szczyci się swoją bogatą historią. Zachowało się tutaj też wiele zabytków, które świadczą o tym, czego miasto było świadkiem przez te wszystkie lata. Nic więc dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, by poznać bliżej miejskie dzieje Kalisza. Oprócz atrakcji turystycznych oraz zabytków, w mieście na turystów czeka doskonała baza noclegowa. Kalisz (info meteor) oferuje swoim gościom noclegi w każdej części miasta, a do wyboru mamy liczne hostele, hotele, pokoje gościnne i apartamenty. Na obrzeżach miasta znajdziemy także gospodarstwa agroturystyczne, co pozwala nam na zwiedzenie najważniejszych miejsc w mieście, a przy okazji na wypoczynek w towarzystwie natury.

W Kaliszu jest kilka miejsc, które trzeba zobaczyć obowiązkowo. Mowa tu w pierwszej kolejności o staromiejskim zespole urbanistycznym miasta, położonym na prawym brzegu rzeki Prosny. Całość otoczona jest zielenią miejską, podobnie jak to ma miejsce chociażby w przypadku Krakowa. Od reszty miasta oddziela ten teren Park Miejski (który należy do najstarszych w całym kraju) wraz z plantami. W tej części miasta ważne zabudowania powstawały już od roku 1233. W 1914 roku jednak wiele z nich zostało całkowicie zniszczonych. Będąc w tym miejscu warto przyjrzeć się każdemu z budynków, które się zachowały lub je odbudowano, ale na wyróżnienie zasługuje Pałac Komisji Województwa Kaliskiego oraz trzy zabytkowe świątynie. Pałac Komisji Województwa Kaliskiego znajduje się przy placu świętego Józefa i przez wiele lat służył jako siedziba wojewody kaliskiego, aż do reformy administracyjnej. Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa zbudowany został w XVI wieku, a po II wojnie światowej został przeznaczony na kościół garnizonowy. Przed wojną służył też jako świątynia ewangelicka. W wieży kościoła znajdowało się pierwsze w Polsce obserwatorium astronomiczne. Warto odwiedzić także bazylikę kolegiacką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W jej wnętrzach znajdują się liczne relikwie świętych i błogosławionych. Kościół wyróżnia się także swoją bryłą. Wierni co roku licznie przybywają tu do obrazu Świętej Rodziny. Budowa świątyni miała miejsce w XIV wieku. Nie sposób nie wspomnieć też o kaliskiej katedrze świętego Mikołaja Biskupa. Jej początki sięgają 1253 roku. Ciekawa jest tu wysoka wieża oraz witraże, które wykonał Włodzimierz Tetmajer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>