O nas

o nas Cześć! Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy jeżdżą po całej Polsce od 5 lat i zwiedzają ciekawe miejsca! Założyliśmy bloga po to, by w końcu móc dzielić się z innymi naszymi wrażeniami oraz doświadczeniami związanymi z podróżami! Byliśmy już praktycznie wszędzie - albo tylko tak nam się wydaje - prawda jest taka, że co chwilę sami zaskakujemy się, gdy odkrywamy miejsce, miejscowość lub atrakcję, o której istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia! Sprawdź jak miło i ciekawie możesz i Ty spędzić swój wolny czas!
  • Home Atrakcje Szklarskiej Poręby – Wodospady Karkonoskie

Atrakcje Szklarskiej Poręby – Wodospady Karkonoskie

Szklarska Poręba jest sympatycznym miastem, położonym u stóp Karkonoszy. Piękna lokalizacja, liczne szlaki turystyczne i dostępna baza noclegowa (odwiedź portal Meteor) sprawiają, że co roku zjeżdżają się tu zwolennicy pieszych wędrówek po górach. Wśród wielu cudów natury leżących w okolicy na szczególną uwagę zasługują dwa malownicze wodospady, spadające do wyniosłych i wąskich wąwozów górskich.

Karkonoski potok Szklarka w najpiękniejszym jego odcinku przedziera się przez góry malowniczym Wąwozem Szklarki, w którego środkowej części znajduje się wspaniały Wodospad Szklarki. Z kamiennego progu kilkanaście metrów w dół spada strumień wody, który na dole zwęża się i skręca w bok. Unikalny i dynamiczny kształt wodospadu od wieków przyciąga turystów i inspiruje malarzy oraz pisarzy, chętnie uwieczniających go w swoich dziełach. W XIX wieku na brzegu potoku wybudowano gospodę, w której obecnie mieści się schronisko dla turystów o nazwie "Kochanówka". Koło wodospadu przebiega kilka szlaków turystycznych, warto więc tak zaplanować wycieczki po Karkonoszach, aby zobaczyć ten malowniczy fragment Wąwozu Szklarki z fascynującym zjawiskiem przyrody.

Ci, którzy chcieliby ujrzeć największy wodospad w polskich Karkonoszach, powinni wybrać się na spacer wąwozem Kamieńczyka. Jego wysokie, skalne ściany i bardzo wąskie dno sprawiają, że turystów czekają tu niezwykłe przeżycia estetyczne, które warto uwiecznić na fotografiach. To unikalne i tajemnicze miejsce posłużyło nawet do nakręcenia fragmentów filmu fantastycznego "Książę Kaspian" z cyklu o Narnii C. S. Lewisa. Na końcu wąwozu zwiedzających zauroczy olbrzymi wodospad. Masy wody, spadające po kamiennej ścianie do głębokiego jaru, sprawiają ogromne wrażenie na widzach. Według legendy wodogrzmot ten powstał z łez rusałek, opłakujących tragiczną śmierć swojej siostry, nieszczęśliwie zakochanej w pięknym śmiertelniku. Turyści, którzy skorzystają z jednego z dwóch szlaków, aby dojść do wodospadu Kamieńczyka, będą mogli odpocząć i posilić się w pobliskim schronisku.

Dla urlopowiczów, którzy tu wykupili noclegi Szklarska Poręba jest znakomitym miejscem startowym do pieszych wypraw po Karkonoszach, ponieważ w tym mieście rozpoczynają się liczne szlaki PTTK, prowadzące po okolicznych atrakcjach przyrodniczych. Szczególnym powodzeniem wśród miłośników turystyki górskiej cieszą się tutejsze wodospady, jary i wąwozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>